Proč vznikl projekt Rychleby - Jeseníky

Historie webu

Tento staronový web ožil dne 27. července 2016. Je to vlastně modernější a časem mnohem propracovanější verzí původního webu www.rychleby-jeseniky.cz, který jsem tvořil v letech 2005 - 2008. Ze staré verze přebíráme pouze ideu, pár fotek a textů, jinak pujde o zcela novou autentickou a aktuální produkci.

Původní web vznikl na jaře roku 2005. Měl jsem potřebu přiblížit krásu tehdy ještě velmi neznámých Rychlebských hor širší veřejnosti. Zárověň jsem chtěl vytvořit jakýsi motivační a komunikační prostředek pro lidi z Jesenicka. Pozitivně je motivovat k tomu, aby vyběhli do lesů a hor, vyčistili si tam hlavu a nabrali silu na cestu za svými sny. Protože hory vždy byly a jsou tím, co na této cestě pomáhá mně.

Byla to trochu naivní nadčasová myšlenka, kterou tehdy podpořil kamarád Petr Bulguris a jeden osvícený místní podnikatel. Jiný kamarád Michal Škrabálek pak naprogramoval na tehdejší dobu velmi pokročilý redakční systém pro tento web - CalmCube 1. Současná verze jede na špičkové nejnovější verzi CalmCube2. To bylo ještě v době "před sociálními sítěmi", Facebook nikdo v Evropě neznal, Youtube ještě neexistoval. Navíc to bylo v době, kdy internet ještě zdaleka nebyl v každé domácnosti samozřejmostí. A ten rychlý už vůbec ne. Mobilní internet byl utopie. Je to jen 11 let, ale z hlediska vývoje internetu a jeho dnešních možností to bylo už v pravěku.

V roce 2007 se mi naplno rozjelo plnění si dětských snů, objevili se první sponzoři a měl jsem tak možnost zaměřit se především na vlastní filmařské projekty z horolezeckého a expedičního prostředí, hlavně v nádherném Norsku, mém druhém domovu. Cestování a tvorba filmů mě zcela pohltila, proto tento web šel od roku 2009 stranou. Dlouholetá spolupráce s nejlepším světovým lezcem a dalšími dobrodruhy v nejkrásnějších místech Evropy je i dnes velmi naplňující a hodlám v tomto životním stylu pokračovat. Čím více jsem však na cestách, čím více různorodých lidí a krajů poznávám, tím stále intenzivněji vnímám tu nepopsatelnou a ojedinělou atmosféru svého rodného kraje, která mě pokaždé zavolá zpět. Celé roky jsem věděl, že myšlenku nevšedního regionálního webu jednou zkusím dotáhnout do funkční podoby. Do podoby, která nebyla před 11 lety ještě možná, protože chyběly zkušenosti, finanční svoboda, technologie i širší rozhled. A hlavně, musel jsem si přece nejprve splnit dětské sny. To by měl udělat každý...

Dnes se tedy konečně na chvíli zdržím více doma, a pokusím se nejprve s Bárou Vávrovou, a později snad i s dalšími lidmi vytvořit a rozjet fungující "živý páteřní regionální web" motivující lidi k akci a ulehčující komunikaci a spolupráci.


Filosofie a cíl projektu

Budu upřímný. Cílem tohoto webu rozhodně není zalíbit se všem. Nejsme politici. Cílem není ani kohokoliv k čemukoliv nutit. Kdo bude s našimi názory, akcemi či tvorbou rezonovat, aktivně se věřím zapojí. Koho to nezajímá, jistě najde lepší způsob jak trávit svůj cenný čas.

Chci, aby se Rychlebáci a Jeseničáci mohli na jednom místě snadno inspirovat, domluvit, a pak i reálně začít tvořit "věci", které tady třeba zatím chybí. Pomocí netradičního obsahu se pokusíme inspirovat a naznačit nové cesty...

Budeme podporovat regionální akce, které vedou k osobnímu seberozvoji, k tělesnému i duševnímu zdraví, nejen lidí, ale i zvířat a celé naší Přírody. Akce poškozující Přírodu, nerespektující lidské zdraví či právo zvířat na svobodu a život, nepodpoříme.

Jsme nezávislí, tento projekt vzniká ve volném čase a z nadšení, takže máme svobodu "dělat si to" po svém. Nebudeme pro "pár drobných" propagovat věci, kterým nevěříme nebo výrobky, které bychom sami nikdy nepoužili. Nenechte se mýlit. Peníze jsou velmi důležitá energie. Bez nich v tomto materiálním světě jen velmi těžko něco dokážeme. Bez nich by nebyl ani tento web a už vůbec né jeho obsah. Peníze jsou velmi mocná, a zároveň neutrální energie. Bohatý hajzl dokáže účinněji škodit, bohatý dobrý člověk dokáže účinněji pomáhat. Budeme proto velmi rádi spolupracovat s každým, kdo bude mít upřímný zájem něco pozitivně v Rychlebkách a Jeseníkách tvořit.

Proč to vše vlastně ale???

Upřímně, existuje mnoho zábavnějších činností, než tvořit skutečně smysluplný regionální web. Už jen ten název "regionální web" mi zní šíleně nudně. Nazvěme to tedy spíše snahou o vytvoření "hybné síly" k realizaci nových nápadů. Motivací pro vytvoření tohoto projektu je zkrátka jakýsi nedostatek či potřeba, kterou zde na Jesenicku dlouhodobě silně vnímám.

Když jsem zrovna zde v rodném kraji, skoro každý den pobíhám po opuštěných večerních rychlebských a jesenických hřebenech. Většinou jsem však nahoře sám a ptám se sám sebe, proč? Proč lidi raději tloustnou a rozčilují se u jedovaté televize, místo aby se uzdravovali, radovali a motivovali tady nahoře spolu s podobně naladěnými lidmi?. Proč, když změna je ve skutečnosti relativně snadná, když pochopíme, jak funguje podvědomí...

Cílem je přenést se z virtuálního světa, kde se sdílí pouze obrázky, slova a myšlenky, do realného života.

Byl bych moc rád, kdybych už brzy začal v lesích a horách potkávat více spokojených zdravých lidí, a časem žádné smutné, vystrašené a rezignované "stíny" na cestě do nemocnic a hospod. Změnit se může každý a téměř vše. Nemoci těla i duše. Věř mi, věř si! Někdy není řešení viditelné, ale Příroda je odpověď a velký pomocník. Doufám, že se nám podaří některé z vás inspirovat k cestě "tam nahoru", a tím možná nastartovat cestu k velké vnitřní proměně. Vše ostatní je ale už jen na Tobě...

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuPetr Pavlíček, 12. 4. 2016, 13:03, zobrazeno 849x, dnes 1x