Borůvková hora

boruvkovahora2.jpgVýznamný, mohutný, 899 metrů vysoký hraniční vrchol hlavního hřebene Rychlebských hor. Borůvkovou horu nalezneme v severní části Travenské hornatiny, severním podcelku Rychlebských hor, 8km vzdušnou čarou východně od "hlavního města" Rychlebů, Javorníku. V dávnější minulosti byla Borůvková hora důležitou křižovatkou turistických cest. Od druhé světové války do roku 2006 šlo naopak o jedno z nejopuštěnejších krásných míst republiky. V posledních 10 letech se z Borůvkové hory opět stalo jedno z nejnavštěvovanějších míst Javornicka i Ladecka.

Neopakovatelný přírodní charakter této části Rychlebek se v roce 2006 nadobro změnil. Pro někoho, kdo na "staré" Borůvkové hoře a okolí trávil fantastické svobodné dětství, to byla hořká pilulka. No ale budiž ;-)

Na samotném vrcholu Borůvkové hory v roce 2006 vyrostla široká cesta, mohutná rozhledna, kamenná chata, velký "bufet" s několika přístřešky. Dále se zde nacházejí polské i české rozcestníky, velmi nezbytné kříže (ironie) a velké množství různých informačních a pamětních cedulí, připomínající diskutabilní setkávání českých a polských "disidentů" před takzvanou spontánní revolucí v roce 1989 (rozuměj velmi dobře promyšlené předání moci z ruk jedněch šílenců do ruk ještě větších šílenců). V místech dnešních záchodů stály do roku 2006 základy české turistické chaty, která zde stála do 1. pol. 20. století, dnes po ní není už ani památky...

Ze stabilní 26 metrů vysoké rozhledny se otevírají daleké výhledy na nížiny v Polsku, na skoro celé české Rychlebské hory, na část Jeseníků, na masiv Králického Sněžníku, na Kladskou kotlinu, Góry Bialskie, Góry Złote (polská strana Rychlebských hor), Gory Sowie, Orlické hory a Krkonoše.

Také ze zalesněného vrcholu, respektive z jeho úbočí se místy otevírají překrásné výhledy. Tato výhledová místa leží většinou na pasekách nebo skaliscích mimo značených tras, jejich hledání se ovšem velice vyplatí, panuje na nich doposud zcela jiná atmosféra než na vrcholu, ta pravá, nostalgická, sudetská :-) Jedním z těchto míst je Bílá skála ve východní části rozložitého vrcholu. Borůvková hora je porostlá nádhernými lesy a ukrývá vskutku ryzí rychlebská zákoutí. Jedná se o skutečnou oázu klidu a míru. Pro toho, kdo neví jak krásné to tu dříve bylo, je Borůvková hora jednoznačně skvělým cílem pro procházku, proběhnutí či projetí se na kole či běžkách. Lidé jsou zde dobří, rychlebští, vzduch stále čistý a výhledy dechberoucí :-)

Přístup: Nejkratší cesta na Borůvku vede buď Polskem po zelené značce z Landeckého sedla (parkoviště) , anebo po cykoltrase č. 6222 od budovy bývalé Celnice nad osadou Travná.Borůvková hora - foto

print Vytisknout stránku29. červenec 2016, zobrazeno 1728x, dnes 1x