Praděd

praded3.jpgMohutný kupovitý holnatý vrchol Praděd leží ve výšce 1491,3 metrů v nejvyšší centrální části Jeseníků, v tzv. Pradědské hornatině, přesněji mezi vrcholy Petrovy Kameny (1446m) a Malý Děd (1355m). Jedná se o nejvyšší vrchol Jeseníků, celé Moravy a také zde najdeme umělé nejvyšší místo celé České Republiky. Kde? Na špičce vysílače ve výšce 1637m. Díky vysílači si Praděd nespletete. Vrchol Praděd je dominantou celé severní Moravy. Za dobré viditelnosti ho občas pozoruji až z dalekých hřebenů Vysokých Tater na Slovensku.

Kdo by neznal Praděd... Kontroverzní vrchol. Krásný i zničený. Na jeho vrchol vyšlapeme po široké asfaltce. Tam se nachází mohutná a "lehce" chátrající stavba obrovského vysílače. Nic moc romantika. Také okolí Pradědu je jednou z nejkomerčnějších a nejnavštěnovanějších částí Jeseníků, v letní a zimní sezoně si zde příliš klidu neužijeme.

Přesto...

Výhledy z Pradědu jsou doslova magické. Skialpinistické terény na Pradědu patří k nejlepším v republice. Můžeme zde vyběhnou po svých, na kole, na vozíku, na běžkách, skialpech, na bruslích, s kočárkem. Lyžařská sezona zde končí většinou nejpozději v republice. Praděd je zde prostě pro každého. Kdo chce romatiku a pocit že je zde sám, jarní a podzimní rána a večery zde prožije většinou sám. Kdo chce Václavák, teplý letní víkend bude jeho volba.

Přístup: Praděd je velmi dobře dostupný i pro relativně fyzicky nezdatné turisty, z parkoviště na nedaleké Ovčárně to nejsou ani 4 kilometry. Na toto parkoviště můžete přijet kyvadlovou autobusovou dopravou v parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou. Kdo chce, může na Ovčárnu za nemalý poplatek vyjet i svým vlastním autem.Praděd - foto

print Vytisknout stránku19. červenec 2016, zobrazeno 2358x, dnes 3x